Najczęściej zadawane pytania

ODPOWIADAMY NA PAŃSTWA NAJCZĘSTSZE PYTANIA I POMAGAMY POSZERZYĆ WIEDZĘ
W ZAKRESIE REKLAMY


Z jakich materiałów wykonujemy litery?

Pracujemy głównie na materiałach takich jak, plexi 3mm, 4mm, 5mm, PCV, aluminium, Dibond, folie samoprzylepne, styrodur, miedź i mosiądz.


Czy wykonujemy również montaże?

Tak, wykonujemy montaże naszych produktów na terenie całego kraju, posiadamy własne maszyny oraz badania wysokościowe, a także sprzęt umożliwiający pracę na wysokościach. W celu określenia kosztów tego typu usługi kontaktujemy się z Klientem osobiście.


Jakie oświetlenie stosujemy w naszych produktach?

Obecnie stosujemy wyłącznie oświetlenie markowych producentów i tak moduły LED są produkcji firmy LG, Samsung, a zasilacze firmy Mean Well. Nie stosujemy taśm LED z uwagi na ich dużą awaryjność, a także tanich zamienników produkcji chińskiej.


Czy dajecie na swoje reklamy gwarancję?

Jak każdy producent oczywiście dajemy na swoje reklamy gwarancję jednak jest ona zależna od danego produktu i ustalana jest indywidualnie, jednak nie jest mniejsza niż 24 miesiące. Na niektóre elementy takie jak oświetlenie LED udzielamy 36 miesięcznej gwarancji, a na konstrukcję liter nawet 60 miesięcznej jednak o szczegóły prosimy pytać mailowo bądź telefonicznie.


Z czego są wykonane litery przestrzenne LED?

Standardową metodą jest wykonanie frontów liter z plexi 3mm bądź 4mm, tył to PCV 10mm oraz boki z taśmy elkamet i ALS, albo alurapid. Taśma alurapid to aluminiowa taśma malowana na standardowe kolory z możliwością malowania na wybrany przez Klienta kolor. Posiada określone grubości i nadaje się do budowy liter od 30-200cm. Taśma ALS to również taśma aluminiowa, która stanowi bazę na której opiera się czoło zbudowane z taśmy elkamet i plexi. Taśmy ALS wymagają malowania, natomiast elkamet dostępny jest w kilku standardowych kolorach.


Jakie plexi do jakich liter?

W przypadku liter przestrzennych LED wykonanych z taśmy alurapid polecamy stosowanie plexi minimum 4mm z uwagi na naprężenia jakie występują w literze podczas jej eksploatacji. Plexi 4mm niestety ma jedno ograniczenie występuje w dwóch kolorach białym i czerwonym, dlatego dla uzyskania koloru oklejanie się je foliami translucentnymi. Folie translucentne posiadają dużo większą przepuszczalność światła, stąd idealnie sprawdzają się w tego typu reklamach.
Plexi 3mm jest oryginalnie barwione i dostępne jest w bardzo szerokiej gamie kolorystycznej. Stosowanie tego typu plexi sprawdza się w przypadku liter do 100cm i wykonanej w technologii ALS + elkamet gdzie naprężenia są mniejsze.


Dlaczego na niektórych reklamach widoczne są punkty po podświetleniu?

Spowodowane jest to głównie źle dobraną wysokością litery bądź złym rozmieszczeniem oświetlenia LED. Jeśli litera posiada szerokie miejsca, a zostanie zastosowana taśma nieodpowiedniej grubości wtedy światło nie będzie miało jak się rozproszyć. Każdy moduł posiada kąt świecenia miedzy 120-140 stopni, a daleka odległość modułów od siebie bądź zbyt bliskie umieszczenie plexi powoduje, że światło zostaje skupione czego efektem jest powstanie punktów bądź niedoświetlonych miejsc.


Czy samemu można zamontować litery?

Teoretycznie tak, gdyż większość montaży nie jest trudna, a w przypadku liter ze styroduru możliwe jest wykonanie szablonu z PCV 1mm, który umożliwia idealny montaż według projektu. W przypadku liter podświetlanych możliwe jest wykonanie stelażu aluminiowego na którym znajdować się będą litery. Montaż ogranicza się w tym wypadku do przykręcenia stelażu do ściany i podłączenia źródła zasilania.


Jaką mam wybrać wielkość liter?

Sprawdzenie wielkości liter można przeprowadzić klejąc kartki papieru z drukarki formatu A4, aby uzyskać literę „i”. Kartki mają wymiar około 20cmx30cm, więc łatwo jest skleić 40cm, 60cm lub większe. Mocujemy je do ściany lub jedna osoba trzyma, a druga z dużej odległości sprawdza czy rozmiar jest właściwy.


Jak zamontować litery?

Litery jako tył mają płytę ze spienionego PVC o grubości 8mm lub 10mm, na której znajduje się oświetlenie LED. Płytę bez problemu mocuje się kołkami rozporowymi do podłoża.
Istnieją trzy warianty montażu liter:

  1. samodzielne
  2. na konstrukcji nośnej, stelażu
  3. na płycie, kasetonie, podkładzie

Samodzielne litery montuje się bezpośrednio na ścianie. Przewody połączeniowe można schować wiercąc otwory na wylot ściany lub jeżeli nie ma takiej możliwości, to wykuwając bruzdę w tynku chowamy w niej przewody, następnie tynkujemy i malujemy.
Konstrukcję nośną dla liter wykonać można z profili stalowych lub aluminiowych malowanych proszkowo na dowolny kolor z palety RAL. Jako profil można zastosować ceownik lub profil o przekroju prostokąta. Przewody chowamy wewnątrz profili i łączymy z każdą literą.
Płytę nośną do liter 3D można wykonać z 8mm lub 10mm spienionego PVC lub płyty aluminiowo-warstwowej typu dibond o grubości 3mm. Płyty aluminiowo-warstwowe są bardzo sztywne i występują w kilku kolorach. Płytę można przykręcić wkrętami do drewnianej lub aluminiowej ramki. Przewody łączące litery z zasilaczem schowane są za płytą.


Jak podłączyć litery 3D do zasilacza?

Litery łączymy równolegle i zasilane są bezpiecznym napięciem stałym 12V. Zasilacze przystosowane są do zamontowania na zewnątrz. Kolor czerwony oznacza +12V, natomiast czarny -12V. Przy podłączeniu odwrotnym litera nie zaświeci i nie ulegnie uszkodzeniu.
Przy podłączeniu dużej ilości liter należy zwrócić uwagę na spadki napięć. Powodują one ciemniejsze świecenie ostatnich liter. Aby uniknąć słabszego świecenia na końcu napisu, należy doprowadzić dodatkowy przewód od zasilacza do ostatniej litery.


Jakie mogą być kolory liter 3D?

Litery mogą być wykonane jako:

  1. całe w jednym kolorze
  2. front litery świecący natomiast boki czarne
  3. front litery czarny i boki świecące.

Paleta kolorów plexi zawiera dwadzieścia kilka odcieni. Można również wykonać literę jako białą (opal) i wykleić front folią o odpowiednim kolorze.


Jak oświetlane są litery 3D?

Do oświetlenia liter stosuje moduły LED firmy LG , które są wodoodporne i energooszczędne. Standardowe litery mają gwarancję na oświetlenie 12 miesięcy W NASZYCH LITERACH PODŚWIETLANYCH montujemy markowe diody LED z 3 lub 5 letnią gwarancją. Zasilacze liter przystosowane są do zastosowań zewnętrznych i posiadają stopień ochrony IP67.


Kiedy będzie zrealizowane moje zlecenie?

Oczywiście chcemy wykonać je jak najszybciej. Niestety jeszcze nie ma maszyny, która wykonałaby literę od początku do końca i dlatego musimy polegać na pracy rąk ludzkich. Typowe zamówienia zajmują nam kilka dni roboczych, uwzględniając kolejkę oczekujących.